Evde Tasarruf

Evde Tasarruf

Gün ışığı olan zamanlarda perdeleri açıp ışığın içeri girmesine izin verin. Aydınlatma yerine gün ışığı kullanarak elektrik tasarrufu sağlayabilirsiniz. Enerji tasarrufunun başında aydınlatma gelmektedir en basit çözümlerden biri, evlerimizde kullandığımız ışığın kalitesini düşürmeden. Elektrik faturalarını ve karbondioksit emisyonlarını düşürmeye yardımcı olur. Evinizdeki tüm ampulleri LED ışıklarla değiştirirsek, karbondioksit emisyonlarınızı yılda 50 ila 80  kg'a kadar azaltabilirsiniz. Bu, arabanızı 250-450 km civarında sürdüğümüzde yaydığımız karbondioksite eşdeğerdir. Aydınlatma, Türkiyede ortalama ev elektrik faturasının% 25'ini oluşturuyor, bu nedenle geçiş yapmak hem enerjiden tasarruf etmenizede yardımcı olabilir.


Çamaşır makinesi ve Bulaşık makinelerinizi;

Öncelikle Enerji sınıfı "A" ve "A+" olan aygıt ve makineleri tercih edin.Tam kapasite doldurarak çalıştırın. Az ve sık yıkama ile yüksek enerji harcarsınız. Çamaşır makinesinde yıkamaları Halk arasında “Ne kadar yüksek sıcaklıkta yıkarsam o kadar temiz sonuç alırım.” düşüncesi var. Fakat çamaşırları 70 derecede yıkamakla 40 derece yıkamak arasında herhangi bir sonuç farkı olmuyor; çamaşırlar her şekilde aynı temizleniyor Bu durum hem elektrik faturalarına yansıyor hem de çamaşır makinelerinin ömrünü kısaltıyor. Kısa ve uzun vadede tasarruf etmek için çamaşırlarınızı 30 ya da 40 derecede yıkarsanız aynı sonucu alacağınızı ve elektrik faturanızın azaldığını göreceksiniz. 30 derece gibi ılık suda, durulamaları ise soğuk suda yapın. Bulaşık makinesinde ise 50 derecede tasarruf için en idealidir.

Çamaşırları, kurutma makinesinde kurutmaktansa asarak kurutmayı deneyin. Çamaşır kurutma makineleri enerji tüketimi yüksek cihazlardır. Özellikle güneşli günlerde çamaşırlarınızı asarak kurutun.

Buzdolabı

Buzdolabı, ev içinde 7 gün 24 saat çalışan eşyalardan biri. Bu yüzden buzdolabına karşı biraz daha hassas davranmamız gerekir. Öncelikle Enerji sınıfı "A" ve "A+++" olan aygıt ve makineleri tercih edin.

Buzdolabının kapağını sık sık açmak ve uzun süre açık bırakmak, buzdolabının içindeki soğuk havayı ısıtır ve daha fazla çalışmasına sebep olur. Bununda kolay bir çözümü var ihtiyacımız karşıladıktan hemen sonra buzdolabının kapağını hemen kapatmak. Buzdolabımızın özellikle kış aylarında 2-3 derece yükselterek ciddi ölçüde tasarruf sağlamış oluruz.

Saç Kurutma

İstisnasız her evde bulunan ev aletlerinin başında saç kurutma makinesi gelmektedir. Kadın erkek fark etmeksizin herkesin en çok kullandığı bu ev gereçlerinden biri olan bu cihazlar nedeniyle akıllara takılan soru ‘Saç kurutma makineleri çok elektrik harcar mı?’ Bunun cevabı aslında kullandığımız ürüne göre değişmektedir. Ortalama bir saç kurutma aleti 5 dakika çalıştırmamız 40 W bir lambanın 2 saat yanık kalmasına eş değer bir tüketim sağlar.

Bu konuda yapabileceğimiz tasarrufun en etkili yöntemi ise saçımızın nemini öncesinde bir havluyla alıp kurutma süresini daha kısa tutmamızı sağlar. Kış aylarında ise saç kurutma makinesinin sıcaklık ayarını düşürerek 100 W seviyelerine kadar tüketimi düşürmekle birlikte saç sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

Ütü

Pek çok küçük ayrıntı enerji kaybına yol açmaktadır. Bu ve benzeri konulara dikkat edildiğinde büyük miktarlarda enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Sizin için sunduğumuz önerileri uyguladığınız taktirde bütceniz için fayda sağlamış olacaksınız.

Ütü alırken kurulu gücü düşük, buhar kapasitesi yüksek olanları seçmek daha az enerji tüketmemizi sağlayacaktır.

Ütülemeye  başladıktan sonra tekrar ısıtma gerekmeyecek şekilde yapmayı planlayın ütüler ilk çalışma anlarında çok yüksek enerji tüketirler.

Ütüleme işlemi bitmeden 5 dakika önce fişten çekebilirsiniz.Kalan eşyaları ütülememiz için yeterli ısı mevcut olacaktır.

Giyeceklerinizi düzgün bir şekilde asılması ütü kullanımınızı azaltır. Daha az enerji tüketmenize sebep olur.

Hemen Teklif Al.

Elektrik faturanızı daha az ödemek istemez miydiniz? Elektrik kullanım alışkanlıklarınızı belirleyerek, sizin için en uygun tarifeyi birlikte seçip, işletmenizin elektrik maliyetlerini düşürelim.